Wynajem długoterminowy

plan-na-auto-wynajem-dlugoterminowy

Chociaż pojawił się w Polsce około 20 lat temu, ciągle jest zjawiskiem stosunkowo mało znanym, choć stale zyskującym zwolenników. Szacuje się, że rynek najmu długoterminowego dynamicznie rośnie i z roku na rok powiększa się o 10-12%. Jako jedna z alternatyw dla kredytu bankowego, często porównywany jest do leasingu. Oba rozwiązania różnią się jednak od siebie prezentując odrębne zalety i wady. Szukając sposobu na finansowanie samochodu warto poznać różnice, by móc idealnie dopasować produkt do swoich potrzeb.

Czym jest wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodu możemy określić jako jego wydzierżawienie z pozostawieniem wszelkich obowiązków utrzymania auta po stronie wynajmującego. Kierowca użytkuje samochód wedle własnego uznania, martwiąc się wyłącznie o tankowanie i pilnowanie ustalonego rocznego limitu kilometrów do przejechania. Miesięczna rata za użytkowanie często zawiera już opłaty za przeglądy i naprawy, assistance, ubezpieczenie czy nawet komplet opon, co sprawia, że najemca nie jest nimi dodatkowo obciążany. Dzięki takiemu rozwiązaniu wynajem długoterminowy pozwala niezwykle precyzyjnie zarządzać kosztami związanymi z użytkowaniem swojej floty.

Jakie są zalety wynajmu długoterminowego?

Do niewątpliwych zalet tej formy użytkowania auta należy wygoda. Najem długoterminowy (nazywany również autem na abonament lub Car Fleet Management) oferuje bezobsługowe korzystanie z samochodu pozostawiając kierowcy samą radość z jazdy. W przypadku znacznej floty pozostawienie napraw i serwisu po stronie firmy wynajmującej stanowi duże ułatwienie – brak jest konieczności zatrudniania mechanika, dokonywania przeglądów i wymiany płynów eksploatacyjnych. Stała wysokość miesięcznej raty za wynajem pozwala też na bardzo dokładne zarządzanie kosztami.

Kolejną zaletą jest brak wysokich kosztów własnych oraz opłaty wstępnej, która – w przypadku leasingu – potrafi wynosić nawet 30% wartości umowy. Po zakończeniu umowy wynajmu, najemca nie jest obciążony obowiązkiem wykupu auta i w zależności od potrzeb może zakończyć współpracę z firmą lub wymienić auto na nowe.

Wynajem długoterminowy samochodu od strony podatkowej

Od strony podatkowej wynajem długoterminowy auta rozliczany jest jak leasing operacyjny.  Miesięczna rata za użytkowanie stanowi dla firmy koszt uzyskania przychodu i może być rozliczona na warunkach określonych w ustawie o podatku CIT/PIT. Wysokość odliczenia podatku VAT uzależniony jest od przyjętej metody użytkowania samochodu – mieszanej (użytek służbowy i prywatny) lub wyłącznie służbowej.

Dla kogo jest wynajem długoterminowy auta?

Wynajem długoterminowy to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które wysoko cenią komfort jazdy i jednocześnie nie chcą martwić się serwisem auta. Pozostawienie obsługi po stronie firmy wynajmującej sprawia, że użytkowanie wiąże się z samą przyjemnością. To także propozycja dla tych, którzy korzystając z najnowszych modeli na rynku nie chcą obciążać się wysokimi kosztami inwestycji. Wynajem długoterminowy jest też dobrym pomysłem w przypadku przedsiębiorców z dużą ilością aut. Brak konieczności wykonywania napraw i ponoszenia ich kosztów sprawia, że zarządzanie flotą jest precyzyjne i bardzo przejrzyste.

 

Podziel się tym wpisem z innymi

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.