Leasing samochodu

leasing-plannaauto

Przedsiębiorcy decydujący się na zakup samochodu mają do dyspozycji możliwość kupna go za gotówkę, wzięcia kredytu bankowego, zdecydowanie się na wynajem długoterminowy lub leasing. Mimo, że leasingiem można objąć wiele towarów, ta forma finansowania jest szczególnie popularna właśnie w przypadku samochodów. Szacuje się, że nawet 50% zawieranych umów dotyczy właśnie aut.

Czym jest leasing samochodu? Jakie są jego rodzaje?

Leasing auta jest w pewnym stopniu połączeniem dzierżawy i kredytu. Leasingobiorca korzysta z auta w określonym przez umowę zakresie wnosząc za to miesięczne raty. Przez okres umowy samochód pozostaje własnością firmy leasingującej, jednak leasingobiorca ma możliwość wykupu auta po zakończeniu umowy. Koszt zwykle oscyluje w granicach kilku procent rynkowej wartości. Chociaż wykup nie jest obowiązkowy, rezygnacja z tej możliwości jest najczęściej nieopłacalna.

Wyróżniamy dwa rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy. Chociaż mają wspólną nazwę, dzielą je zasady, które warto znać przed podjęciem decyzji o najkorzystniejszym dla siebie rozwiązaniu.

Leasing finansowy samochodu

Przy wyborze leasingu finansowego leasingobiorca od razu staje się właścicielem leasingowanego samochodu – wchodzi on do majątku jego firmy.  W przypadku leasingu operacyjnego dopiero spłata ostatniej raty umożliwia opcję wykupu. Zaletami leasingu finansowego jest możliwość natychmiastowego odliczenia pełnego podatku VAT, krótszy niż w przypadku leasingu operacyjnego okres umowy oraz możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Minusem tego rozwiązania jest konieczność zapłacenia pełnego podatku VAT oraz możliwość doliczenia do kosztów przychodu wyłącznie odsetkowej części raty.

Leasing operacyjny auta

Leasing operacyjny umożliwia odliczenie od kosztów przychodu pełną kwotę raty, opłaty związane z użytkowaniem samochodu oraz opłaty wstępne. Podatek VAT naliczany jest zaś stopniowo – z każdą kolejną ratą. Z uwagi na to, że w tej formie finansowania właścicielem auta przez cały okres umowy pozostaje firma leasingująca, leasingobiorca nie ma niestety możliwości wykonywania odpisów amortyzacyjnych. W przypadku leasingu finansowego samochód wraz z ostatnią ratą przechodzi na własność leasingobiorcy. Leasing operacyjny umożliwia za to wykup po bardzo konkurencyjnej cenie, który jednak nie jest obowiązkowy.

Jakie są zalety leasingu samochodu?

Popularność leasingu wynika z jego atrakcyjności finansowej. Stanowi najtańszą i najprostszą – zaraz po zakupie gotówkowym – formę finansowania samochodu dla firmy. Oprocentowanie leasingu często jest o wiele niższe od kredytu bankowego, a w przeciwieństwie do niego raty leasingu można dodatkowo odliczyć od kosztów uzyskania przychodu.

Leasing operacyjny nie wymusza konieczności inwestowania dużych nakładów finansowych tak jak jest to w przypadku kupna samochodu za gotówkę. Kolejnym plusem jest możliwość wzięcia leasingu już na początku działalności – firmy leasingujące często są mniej restrykcyjne w warunkach niż banki udzielające pożyczki na samochód.

Podziel się tym wpisem z innymi

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.